RUBRIKA AŠ DALINUOSI GGG ISTORIJA

Šiandien rubrikoje Aš dalinuosi GGG istorija kalbiname chemikę technologę Nomedą Račiūnienę.

 

Nomeda, chemike technologe dirbate daugiau kaip 30 metų, iš jų Giraitės ginkluotės gamykloje – septynerius. Ar Jūsų darbas rutininis, o gal atvirkščiai, kiekvieną dieną tenka atlikti skirtingas užduotis?

Gerai pagalvojusi, galėčiau atsakyti taip: 70 proc. kasdien pasikartojančio darbo ir 30 proc. kūrybinio su naujais iššūkiais.
Kasdieniai darbai – tai cheminių medžiagų kontrolė gamybos procese, įrenginių technologinio režimo priežiūra, t.y. kad cheminiai tirpalai būtų reikiamos koncentracijos, plovimo ir ėsdinimo vonios darbiniame režime ir t.t.

Kiek, gaminant šovinius, yra svarbi chemija ir cheminės medžiagos?

Dažnai žmonės, sužinoję, kad dirbu GGG, nustemba ir klausia: „Ką tu ten veiki?“ Dažnas neįsivaizduoja, kad gaminant šovinius cheminės medžiagos yra labai svarbi technologinio proceso dalis. 
Iš 23 šovinių gamyboje naudojamų įrenginių 12 veikia cheminių medžiagų poveikio pagrindu, neskaitant, kad visuose įrenginiuose yra naudojami tepalai. Taigi chemija yra labai svarbi. Atskiri šovinio elementai gamybos metu veikiami cheminių medžiagų: puodukų ir gaubtelių ėsdinimas, muilinimas, tūtelių, plieno šerdžių, kulkų poliravimas, kapsuliuotų tūtelių lakavimas. Nuo tinkamo cheminių medžiagų panaudojimo labai priklauso šovinių kokybė ir prekinė išvaizda. 

 Ar tenka atlikti bandymus, ieškoti naujovių? Jei taip, tai kokiu tikslu?

Tai dalis kūrybinio darbo, kai tenka ieškoti cheminių medžiagų pakaitalų. Naujovių ieškau iškilus būtinybei: būna, kad cheminė medžiaga tam tikromis sąlygomis sukelia problemų gamybiniame procese. Visuomet pravartu turėti bent du tiekėjus, kad nesutriktų cheminių medžiagų tiekimas. Pasitaiko, kad cheminių medžiagų gamintojai pasiūlo geresnę produkto kainą ir tiekimo sąlygas. Vienaip ar kitaip, visuomet naujus produktus išbandome ir tik tada, surinkę visą informaciją, nusprendžiame, ar produktas tinkamas naudoti gamyboje.

Tai reikalauja kruopštaus informacijos rinkimo ir surinktų duomenų analizės. Kaip atrandate naujas chemines medžiagas?

Kartais cheminių medžiagų gamintojai patys pasiūlo savo produktų, tinkamų šovinių gamyboje. Bet tenka ir pačiai ieškoti po visą pasaulį, kaip nutiko su naudojamu nitroceliulioziniu laku. Užsidarius lako gamyklai Prancūzijoje, ieškojau pakaitalo devynis mėnesius, išbandžiau laboratorijoje ir gamyboje bent keturių gamintojų siūlytus lakus, kol atradau tinkamą. Taigi tai yra ilgas ir kruopštus darbas.

Techninės dokumentacijos rengimas ir jos išleidimas yra dar viena labai svarbi Jūsų darbinė funkcija. Papasakokite plačiau.

Sklandus įmonės darbas priklauso nuo daugelio veiksnių: kvalifikuotų darbuotojų, suderinto gamybos darbo, žaliavų tiekimo, šovinių pardavimo ir t. t. Visa veikla vykdoma pagal tam tikrą tvarką, kuri aprašoma techniniuose dokumentuose. Taip pat įmonė privalo laikytis įstatymų: darbų saugos, aplinkosaugos, atliekų tvarkymo, cheminių medžiagų naudojimo ir kt. 
Įstatymai nuolat keičiasi, atsiranda naujų reikalavimų. Nuolat domiuosi naujovėmis, tobulinu reikalavimus atitinkančią dokumentaciją, rengiu ataskaitas apie chemines medžiagas, instrukcijas.

Nomeda, dabar pereikime prie amžino gyvenimiško klausimo. Meilė ir chemija. Nejaugi ji tikrai turi ryšį su chemija?

Manau, kad daugiau ryšio yra tarp chemijos ir įsimylėjimo, nes žiūrint grynai moksline prasme įsimylėjimo metu išsiskiria tam tikri hormonai (lyg ir cheminės medžiagos), darantys įtaką žmogaus veiksmams. Meilė yra daugiau nei įsimylėjimas, tai yra sielos būsena ir jokia chemija jos nepaaiškinsi.

Įsivaizduokime, kad turite užduotį sudaryti chemijos žinių testą. Kokie būtų trys pirmieji jo klausimai?

Iš kokių cheminių elementų sudaryta vandens molekulė?
Kiek ir kokių būsenų turi vanduo?
Ar galima vandenį pilti į rūgštį?

Ar turite laiko sau ir kaip jį leidžiate? Kas gyvenime Jums teikia džiaugsmo? 

Mano gyvenimo kredo: „Kiekvienas turi tiek, kiek sugeba turėti!“ Stengiuosi nesigraužti, jeigu nepavyksta rasti laiko sau. Daugiau laiko sau randu žiemos vakarais po darbo: paskaityti, megzti, pažiūrėti TV.
Kitais metų laikais visą laisvą laiką užima darbai sode, darže, apie namus ir gausią šeimą. Labai mėgstu keliauti Lietuvoje ir svetur. Didžiausias džiaugsmas, kai savaitgaliais prie pietų stalo susirenka gausi šeimyna. Smagu kad esame kartu, neišsibarstę.
Taip pat labai mėgstu grybauti. Jeigu nepagrybauju, ruduo prarastas.

Nomeda, o ką atsakytumėte į tokį klausimą – kas stovi tarp Jūsų ir Jūsų laimės?

Sena kaip pasaulis tiesa – kiekvienas esame savo laimės kalvis. Stengiuosi realiai vertinti savo galimybes, nekelti nepamatuotų lūkesčių sau, džiaugtis mažais dalykais ir kovoti su savo baimėmis. Kai randi ramybę viduje, jautiesi laimingas. Aš laiminga, kai laimingi mane supantys žmonės.

Ir galiausiai – jeigu kuriam nors naujienų bei žinių portalui turėtumėte pateikti trumpą žinutę, nusakančią įmonės veiklą, kaip ji skambėtų?

Ambicinga įmonė ambicingiems darbuotojams.