RUBRIKA AŠ DALINUOSI GGG ISTORIJA

Šį kartą rubrikoje Aš dalinuosi GGG istorija kalbamės su produkto inžinieriumi Robertu Gaigalu.

Dėkojame jam už lojalumą įmonei, atsakingą požiūrį ir nuoširdų darbą.

 

Robertai, spėju, kad mokantis mokykloje Jūsų mėgstamiausi dalykai buvo tikslieji mokslai, o šiandien savo darbo dienos neįsivaizduojate be skaičių. Kaip atradote inžineriją? 

Nuo pat mažens mane labiausiai domino viskas, kas susiję su technika. Tuo metu visi namuose buvę elektroniniai dalykėliai buvo išardyti ir patikrinta, kas yra jų viduje. Aišku, tėvai ne visada likdavo patenkinti, nes dažnai po mano darbo tie daiktai nebeveikdavo. Nenuostabu, kad ir mokykloje mane labiausiai traukė matematika, fizika. Turbūt taip ir atradau inžineriją.

Kokia Jūsų profesinio kelio istorija AB Giraitės ginkluotės gamykloje? Kokią įmonę pažinote, atėjęs dirbti, ir kokia ji šiandien?

Jei gerai pamenu, GGG pradėjau dirbti 2002 m. pavasarį operatoriumi derintoju. Nepraėjus nė metams vadovybė pasiūlė eiti inžinieriaus štampavimo technologo pareigas. Pradžioje buvo nelengva, nes įmonė buvo ką tik įsikūrusi ir pradėjusi gaminti naują specifinį produktą. Teko ieškoti įvairios informacijos, kurti techninę dokumentaciją, procedūras ir pan. Žiūrint iš šių dienų perspektyvos, įmonės gamybiniai pajėgumai yra didesni, produkcijos asortimentas platesnis, žinių ir patirties bagažas įmonės mastu taip pat sukauptas didelis.

Esate produkto inžinierius. GGG šovinių kūrimo istorijose Jūsų patirties ir žinių indėlis labai svarbus. Pasidalykite jomis nuo idėjų iki jų įgyvendinimo, kuriose persipynęs konkrečių GGG gaminių projektavimas, konstravimas, reikalingi duomenys, skaičiai.

Negaliu teigti, kad tai vieno žmogaus darbas. Naujų produktų kūrimo ir esamų produktų tobulinimo procese taip pat dalyvauja ir šaudyklos inžinieriai, inžinieriai technologai bei inžinierius chemikas technologas. Viskas prasideda nuo idėjos, tuomet įvertinamos techninės bei įvairios kitos galimybės, o tada jau prasideda realus projekto įgyvendinimas. Paskutinis įgyvendintas projektas yra 62 grain (4,00 g) .223 Rem šovinio dizainas, tačiau tuo  viskas nesibaigia. Šiuo metu renkama informacija, atliekama analizė, jeigu reikės, bus atliekamos korekcijos, patobulinimai.

Kokios darbo priemonės yra būtinos siekiant sklandžiai įgyvendinti projektus?

Visi projektai prasideda nuo informacijos rinkimo ir brėžinių. Viena pagrindinių darbo priemonių yra braižymo programos ir įvairios literatūros skaitymas, informacijos rinkimas internete. Tik perėjus į kitus etapus, gaminant banduomuosius produktus, prireikia laboratorijos, staklių ir kitų priemonių. Žinoma, idealiausia būtų turėti bandomąjį cechą, bet tai ekonomiškai neapsimoka.

Kaip įvertinate laiko, įrangos, medžiagų sąnaudas, reikalingas GGG produkto konstravimo projektams įgyvendinti? Ar yra vietos kūrybai, ar tai tik skaičiai?

Mano darbas nėra vien tik nauji projektai. Kartu atlieku ir kasdienius su gamyba susijusius darbus. Tad laiko atžvilgiu nelabai tiksliai ir įvertinu. Visus kitus su konkrečiu projektu susijusius darbus, tokius kaip bandomųjų partijų gamyba, bandymai laboratorijoje ir šaudykloje, derinu su gamybos ir kokybės skyriais. Vien skaičiais remtis negalima, čia daug vietos lieka ir kūrybai. Teorija nuo praktikos šiek tiek skiriasi, todėl remiantis praktika ir patirtimi tenka atlikti įvairias korekcijas ar ieškoti naujų techninių sprendimo būdų.

Koks įdomiausias Jūsų įgyvendintas projektas ir kodėl? 

Kaip jau minėjau, tai 62 grain (4,00 g) .223 Rem kalibro šovinys. Išskirtinis jis galbūt tuo, kad pačią kulką galime pasigaminti patys. Keliems įrenginiams teko pritaikyti ir modifikuoti kai kuriuos technologijos įrankius, paruošti visą techninę dokumentaciją, pagaminti bandomąją partiją. Sunkiausia, bet kartu ir įdomiausia, laukti bandomosios partijos rezultatų.

Kokie Jūsų ateities tikslai įmonėje? Kam dabar skiriate didžiausią savo dėmesį? Gal išduosite, koks GGG gaminio projektas šiuo metu guli ant Jūsų darbo stalo ir netrukus bus baigtas? 

Nesinori užbėgti įvykiams už akių. Yra keletas projektų, tačiau ar jie visi virs realybe, negaliu atsakyti. Paminėsiu tik tiek, kad bandymų stadijoje šiuo metu yra kito gamintojo kelių dizainų kulkos.

Gamybos inžinieriai savo mintis paverčia kūnais, dažnai paneigdami skeptikus ir įrodydami, kad beveik viskas yra įmanoma, jeigu tikrai... Kaip baigtumėte šią mintį?

Jeigu tikrai nori ir esi užsispyręs baigti tai, ką pradėjai.

Ir galiausiai – jeigu kuriam nors naujienų bei žinių portalui turėtumėte pateikti trumpą žinutę, nusakančią įmonės veiklą, kaip ji skambėtų?

Su šia įmone aš užaugau, todėl manau, kad GGG yra puiki vieta tobulėti ir augti kaip specialistui.